Jak dobrać oponę

Prawidłowy wybór opony to bardzo istotna sprawa. Najważniejsze jest, by posiadała ona odpowiednie parametry. W zależności od mocy silnika, pojemności czy wagi auta producenci dedykują ogumienie o różnych danych technicznych. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz z nami odpowiedni komplet opon do swojego pojazdu:

1. WYBIERZ ODPOWIEDNI ROZMIAR OPON

Jest to pierwsza kluczowa rzecz. Przed zakupem nowego kompletu opon należy sprawdzić jaki rozmiar jest odpowiedni do naszego auta. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • sprawdź obecny rozmiar opon

 • sprawdź rozmiary zapisane w karcie pojazdu/książce serwisowej

 • sprawdź rozmiary zapisane w aucie, które mogą być zamieszczone na:

  • klapie wlewu od paliwa

  • progu drzwi kierowcy

  • słupku za kierowcą

Skontrolowanie odpowiedniego rozmiaru przed zakupem pozwoli na optymalne użytkowanie ogumienia i uniknięcie przedwczesnego zużywania się opon czy ich uszkodzenia.

UWAGA! Jeśli masz zamiar skorzystać z zamiennika pamiętaj by:

 • skontrolować wielkość calową felgi (rozmiar opon musi być identyczny z rozmiarem felgi, nie można montować mniejszych opon na większą felgę i odwrotnie)
 • skontrolować szerokość felgi (szerokość opony musi współgrać w szerokością felgi, w przeciwnym razie opona przy montażu może zostać zbyt mocno naciągnięta na aucie co znacząco pogorszy komfort jazdy oraz zmniejszy trwałość produktu)

Pamiętaj, by nowo wybrany rozmiar opony miał maksymalnie zbliżony obwód do rozmiaru fabrycznego. Jeśli obwód opon zostanie zmieniony zbyt mocno na pewno negatywnie wpłynie to na użytkowanie auta, jego prowadzenie oraz zachowanie na drodze. Dodatkowo wszelkie systemy elektroniczne zamieszczone w aucie mogą wskazywać przekłamane dane tj. przejechany dystans, czy chwilową prędkość jazdy.

2. WYBIERZ ODPOWIEDNIE INDEKSY PRĘDKOŚCI/NOŚNOŚCI

Parametry te znajdują się bezpośrednio za rozmiarem opon, zarówno na jej boku jak i w wyznaczonych miejscach w aucie (pisaliśmy o tym w pkt 1). Należy upewnić się, że wybrana opona posiada odpowiedni:

 • Indeks prędkości

należy stosować indeksy dedykowane przez producenta, tylko wówczas będzie można bezpiecznie wykorzystywać pełne możliwości naszego auta. Małym ustępstwem są opony zimowe, w których dopuszczone jest zastosowanie minimalnie niższego indeksu prędkości (z racji tego, że z reguły zimą jeździmy wolniej przez warunki atmosferyczne)

 • Indeks nośności

tutaj również trzeba bezwzględnie korzystać z parametrów dedykowanych przez producenta. Nośność opon zawsze musi być co najmniej taka sama jak masa całkowita auta przy pełnym załadunku.

3. WYBIERZ ODPOWIEDNI MODEL

By móc w pełni korzystać z zakupionych opon i być z nich zadowolonym należy wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania. Każdy kierowca może preferować inny styl jazdy i tak samo każdemu kierowcy może zależeć na nieco innych parametrach jezdnych. Model opon należy dobrać tak, by sprawdzała się w naszych indywidualnych upodobaniach jazdy.

4. ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE W NASZYM SKLEPIE!

Jeśli już wybrałeś odpowiednie parametry opony i odpowiedni do swojego stylu jazdy model - nie czekaj i złóż zamówienie w naszym sklepie! Gwarantujemy najwyższy poziom obsługi, pewność zakupu oraz pełnowartościowy towar renomowanych producentów opon od ręki!